Komentarze dzienne

Szczyt na eurodolarze?

Wczorajsze przemówienie Bena Bernanke mogło być przełomem. Zresztą było już kilka wydarzeń w ostatnich miesiącach, które mogły wywołać duże wrażenie. Inwestorzy podeszli jednak do sprawy dość spokojnie.

Ze słów szefa Fed wynikało, iż jest on zadowolony z tego jak gospodarka reaguje na pomoc rezerwy. Inflacja nie będzie jego zdaniem długo rosnąć, a ryzyko deflacji zostało odsunięte. Nie należy raczej spodziewać się bardziej restrykcyjnej polityki Fed, co teoretycznie osłabia dolara. Część inwestorów odebrała komentarz szefa Fed nawet jako wstęp do zakończenia cyklu „pompowania” pieniędzy do systemu, co oznaczałoby brak trzeciej jego odsłony.

Z publikowanych danych zwracaliśmy wczoraj uwagę na wskaźniki PMI. W Niemczech i Wielkiej Brytanii wypadły one blisko prognozowanych poziomów, nieznacznie je nawet przekraczając. Dziś warto zwrócić uwagę na raport ADP z amerykańskiego rynku pracy.

Od strony technicznej zanosi się na osłabienie euro. Na wykresie eurodolara widzimy, iż w ostatnich trzech dniach rynek zmagał się z poziomem 1.3850, tworząc górne cienie. To negatywny znak. Możliwe jest więc osunięcie się rynku. Pierwszym wsparciem jest poziom 1.36. Dotarcie tam oznaczałoby pokonanie krótszej linii wzrostowej i wejście w boczną konsolidację.

Sylwester Majewski

Comments