Komentarze dzienne Wszystkie

Rynek USD/CHF testuje opór

Handel we wczorajszym dniu, odzwierciedlał w pewnym sensie publikowane dane makroekonomiczne. Te natomiast były mieszane – odnotowano poprawę na rynku nieruchomości oraz pogorszenie zaufania konsumentów. Dolar umocnił się względem euro, jednak stracił wobec jena.

Sytuacja na rynku domów w USA wydaje się stabilizować. Według indeksu S&P/Case-Shiller w sierpniu odnotowano spadek w ujęciu rocznym o 10.6% i 11.3%. Miesiąc wcześniej spadek kształtował się na poziomie 12.8% oraz 13.3%. Widoczna jest więc poprawa. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost cen o 1.3% oraz 1.2%. Mowa o indeksach dla 10 oraz 20 miast.

Zaufanie amerykańskich konsumentów spadło w październiku do 47.7. To był drugi z rzędu spadek tych danych, które miesiąc wcześniej kształtowały się na poziomie 53.4. Pogorszeniu uległ również indeks obrazujący przyszłe oczekiwania konsumentów.

Na wykresie pary USD/CHF doszło kilka dni temu do testu okolic poziomu 1.00. Poziom ten nie został całkowicie osiągnięty, więc istnieje ryzyko kolejnej fazy wyprzedaży i testu tej wysokości. Jeśli dolar pokona widoczną na wykresie linię spadkową, a wskaźnik RSI wzniesie się ponad poziom 50, to perspektywy wzrostowe dla tego rynku bardzo się poprawią. Do tego czasu należy zachować ostrożność. Opór znajduje się w okolicy poziomu 1.02 a wsparcie na wysokości 1.00.

Sylwester Majewski

Comments