Komentarze dzienne Wszystkie

Funt pokonał ważny opór

Środa zakończyła się pokaźnymi spadkami wartości dolara. Nie pomogła nawet późna wyprzedaż na rynku akcji. Na wielu wykresach doszło do ważnych wybić. Nie publikowano znaczących danych makroekonomicznych, jednak pojawiło się kilka ważnych komentarzy.

Z opublikowanej wczoraj beżowej księgi wynika, iż wydatki amerykańskich konsumentów w ostatnich miesiącach były słabe. Zdaniem FED wiele sektorów gospodarki ustabilizowało się w ostatnich sześciu tygodniach i nawet odnotowano poprawę.

Według opinii analityków firmy Globicus, ryzyko wystąpienia „podwójnego dna” w recesji jest minimalne. Nie ma obecnie żadnych oznak wskazujących na możliwość wystąpienia takiego scenariusza.

Mervyn King, stojący na czele banku Anglii, wyraził wczoraj opinię, iż „byłoby mądrym posunięciem” rozważenie możliwości podniesienia stóp procentowych.

gbpusd22102009r
Wypowiedź Mervyna Kinga wspomogła funta, który mocno wczoraj zyskiwał na sile. Wspominaliśmy wcześniej, iż wybicie się z kanału RSI kończy spadki. Okazało się, że funt zdołał nawet pokonać opór na 1.65. Ten poziom będzie teraz ważnym wsparciem, gdyż na tej wysokości znajduje się też połowa wzrostowej świecy z wczorajszego dnia. Oporem jest poziom 1.67. W tym obszarze powinien poruszać się funt. Zamknięcie poniżej 1.65 będzie sygnałem ostrzegawczym.

Sylwester Majewski

Comments