Komentarze dzienne

Aukcja niszczy niedźwiedzi

Takiego obrotu spraw chyba nikt się nie spodziewał. Po udanych wieściach z Hiszpanii eurodolar poszybował wysoko, łamiąc wszystkie poziomy oporu. Napłynęło też trochę informacji makroekonomicznych, jednak to nie one były wczoraj najważniejsze.

We Francji inflacja w grudniu była na poziomie zbliżonym do prognoz(0.5%). Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii wyniosła natomiast 0.4%, przy oczekiwaniach rzędu 0.5%. Niespodziewanie wzrosła też ilość nowych wniosków o zasiłki w USA, z 410 000 do 445 000.

Dzisiaj napłynie na rynek cała seria danych, poczynając od inflacji w europie, poprzez sprzedaż i produkcję za oceanem. Na moment warto jednak wrócić do Hiszpanii. Po udanej aukcji obligacji w Portugalii, podobnie było wczoraj w Hiszpanii. Udana aukcja odsuwa na jakiś czas widmo problemów tego kraju, który stara się uniknąć wszelkiej pomocy finansowej z zewnątrz. To może być jednak tylko kupienie dodatkowego czasu, gdyż koszmary strefy euro mogą w przyszłości znowu odżyć.

Czwartkowy ruch na euro całkowicie zepsuł wszelkie analizy techniczne. Euro ponownie znalazło się z formacji trójkąta, co mocno komplikuje sytuację grającym na spadki. Teraz oporem i poziomem docelowy jest wysokość 1.35. Od grudnia tylko raz udało się tam dotrzeć, więc warto obserwować jak będzie tym razem. Bariera ta może okazać się zbyt trudna do przejścia. Wydaje się, że na najbliższych sesjach handel będzie odbywał się w obszarze 1.32-1.35.

Sylwester Majewski

Comments