Analizy miesięczne

Analiza na styczeń

Czas rozpocząć nowy rok. Wszyscy byśmy chcieli, aby nowy rok przyniósł jeszcze większe zyski niż poprzedni. Wydaje się jednak, że znajdujemy się w specyficznym okresie. Wiele z moich wskaźników daje sprzeczne sygnały, więc w tym miesiącu może być również nerwowo – dlatego radzę zachować ostrożność.  W tym miesiącu warto zwrócić uwagę na następujące pary:

Eurodolar tracił w ostatnich dniach dość mocno. Pokonana została zarówno średnia krocząca z 200 dni, jak też poziom 1.30. Dodatkowo nastąpiło wybicie dołem z konsolidacji, którą umownie można nazwać trójkątem. Teoretycznie, spadki powinny teraz sięgnąć poziomu 1.25. Wszystko było by łatwe, gdyby nie spore wyprzedanie rynku, widoczne na wskaźnikach RSI i MACD. Mówiąc dokładniej – wskaźniki te nie mają w chwili obecnej zbyt wiele miejsca na dalsze spadki, szczególnie RSI. Sytuacja eurodolara może więc albo rozwinąć się błyskawicznie albo przeciągnąć w czasie tak, aby rynek/wskaźniki zyskały więcej potencjału spadkowego. Obszarem bezpieczeństwa jest jak zwykle obszar czerwony(1.30-1.316).

Słabość euro widoczna jest też w zestawieniu z funtem brytyjskim. Tutaj spadki w ostatnich dniach były jeszcze bardziej dynamiczne. Dlatego też tutaj problem wyprzedania może być jeszcze większy. Obszar bezpieczeństwa znajduje się w okolicach wysokości 0.8450. Potencjalne spadki mogą sięgnąć nawet poziomu 0.8160,  choć zasięg czasowy tego ruchu jest w tym momencie trudny do oszacowania.

Skoro traci euro, to najczęściej na sile zyskuje dolar amerykański. Tak też może być w przypadku kilku part, z których wybrałem USD/DKK. Dolar wybił się z konsolidacji, pokonując tym samym średnią kroczącą z 200 dni. Poziomem bezpieczeństwa będzie obszar wokół 5.65. Teoretyczny zasięg tego ruchu to obszar 5.9-6.0.

Na koniec zostawiłem sobie parę, która w momencie pisania tej analizy nie dała jeszcze defnitywnego sygnału. Tutaj może dojść zarówno do wybicia górą jak i dołem. W tym pierwszym przypadku, ruch nie powinien być duży. Inaczej w przypadku spadków, za którymi przemawia też ogólne umocnienie jena oraz słabość w ostatnich dniach AUD/złota. Dodatkowo, rynek mógłby wtedy przetestować średnią z 200 dni.  Sygnał wyprzedzający powinien pojawić się najpierw na wskaźniku RSI.

Sylwester Majewski

Comments