Artykuły specjalne

Złote zasady inwestowania

Zaczynając przygodę z rynkami poznałem wiele zasad inwestowania. Czasami były śmieszne, czasami niezrozumiałe.  Będąc młodym zawsze miałem jednak wrażenie, iż przede wszystkim były „niepotrzebne”.  Wszystkie zasady które znam posiadały jednak tą jedną, złotą, która brzmiała – „ucinaj straty”.

Z biegiem czasu również i ja przekonałem się do pewnych zasad. Zrodziły się z mojego własnego doświadczenia – oznacza to, iż nie muszą odpowiadać tobie. Mi jednak wielokrotnie ratowały życie. Dlatego też chciałbym się nimi z tobą podzielić – być może odnajdziesz w nich inspirację dla siebie. Nigdy wcześniej ich nie spisywałem, więc to co tu widzisz powstało „na gorąco” i może z czasem ulec drobnemu retuszowi

.

Złote myśli dotyczące rynku.


1. Rynek się nie zatrzymuje

Czy widząc duży ruch na rynku, który nieco przegapiłeś, masz ochotę zająć szybko pozycję i coś w ostatniej chwili dla siebie „urwać”, z tego co dzieje się na rynku? Jestem pewien że tak. Jestem też pewien, iż w większości przypadków kończy się to porażką. Dlaczego tak działamy? Boimy się że „ominie nas okazja”. Prawda jest jednak taka, że ani my, ani czasy w których żyjemy nie są wcale wyjątkowe. W każdym momencie życia wydaje nam się, że sytuacja jest „wyjątkowa”, co nie jest prawdą. Do czego zmierzam – okazje do zarobku BYŁY, SĄ i BĘDĄ. Nie ma powodu aby robić głupie ruchy tylko ze STRACHU, iż nigdy więcej nie będziemy mieć drugiej okazji do zarobku. Okazje były wczoraj, są dziś i będą jutro.

2. Wszystko porusza się w cyklach

Wzrosty, spadki. Noc i dzień, Wszystko porusza się w cyklach. Każde wzrosty kiedyś się kończą, żadne spadki nie trwają wiecznie. Charakterystyka cyklów może być różna(amplituda, czas trwania), jednak ich istnienie jest nieuniknione.

3. Rynek nie wie o twoim istnieniu

Dla rynku pojedynczy inwestor jest niezauważalny. Bez względu na to co zrobisz, rynek zachowa się tak jakby zachował się bez ciebie. Nie bój się więc , że coś zrobisz źle.   Podejmuj decyzje inwestycyjne z odwagą i zdecydowaniem.

4. Nie ma złotej metody zarabiania

Każdy inwestor idzie swoją drogą. Nie ma złotej metody zarabiania.  Jedni posługują się analizą fundamentalną, inni techniczną, jeszcze inni zdają się na systemy. Każda metoda jest dobra, o ile przynosi zyski. Nie oglądaj się na innych – rób to co dla Ciebie działa i przynosi Ci regularne zyski.

5. Na rynku każdy jest sam

Tak na prawdę, każdy inwestor zdany jest na siebie. Nikt nie zarobi za Ciebie pieniędzy. Na rynku jesteś nagradzany za własne decyzje. Każdy ma prawo się mylić – nie oczekuj, że ktoś zarobi pieniądze za Ciebie. Sam podejmujesz ostateczną decyzję – sam zbierasz jej owoce.

6. Lepiej stracić okazję niż pieniądze

Jeśli wahasz się przed transakcją, zastanów się co lepiej stracić – okazję do potencjalnego zarobku, czy prawdziwe pieniądze. Każda „głupia” strata której uda Ci się uniknąć, jest twoim zyskiem.

.

Złote zasady dotyczące inwestowania:


1. Najważniejszy jest plan wyjścia

Zanim otworzysz pozycję, musisz wiedzieć kiedy z niej wyjdziesz. Czy będzie to przecięcie określonego poziomu, czy zamknięcie poniżej/powyżej – czy sygnał na wskaźniku lub cokolwiek innego…już przed wejściem musisz wiedzieć, co musi się stać abyś zamknął pozycję. Bez planu „wyjścia” nie otwieraj nawet pozycji.

2. Nie bój się własnego zdania

Czytając różne analizy często można stracić rozeznanie. Wiele z nich ma sprzeczne założenia i cele. Ostatecznie decyzja zawsze należy do Ciebie. Nie bój się mieć własnego zdania – nawet jeśli jest inne od pozostałych.

3. Przyznaj się do błędu

Jeśli rynek daje Ci sygnał wyjścia, nie wahaj się zamknąć pozycję. Jeśli spełniły się twoje założenia dotyczące „planu wyjścia” – zamknij pozycję. Pamiętaj – rynek się nie zatrzymuje. Zawsze będzie następna okazja do zarobku.

4. Nie inwestuj jeśli czujesz się niepewnie

Nie trzeba uczestniczyć w każdym ruchu na rynku. Jeśli nie jesteś pewien co zrobić, nie rób nic. Chroń swój kapitał – nie wystawiaj go na niepotrzebne ryzyko. Jeśli musisz, to odejdź od komputera na dłużej. Zajmij się czymś innym. Jeśli po pewnym czasie twoja niepewność nie ustanie, omiń najbliższą transakcję.

Comments