Komentarze dzienne

Dziś ważna publikacja

W czwartek obchodziliśmy w Polsce Święto Trzech Króli. W tym czasie handel na świecie odbywał się normalnie. Na szczęście dla polskich inwestorów, najważniejsze wydarzenia mają mieć miejsce dopiero dziś.

Niemal od wigilii, uczestnicy rynku próbują wejść na pełne obroty. Być może jeszcze dziś będzie ku temu dobry pretekst. Poznamy bowiem dane z USA, dotyczące tamtejszego rynku pracy. Oczekiwania są dość pozytywne i uważa się, że ilość nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym będzie znacząca. Te dane, publikowane o 14:30, mogą dziś trochę zmienić sytuację na rynku.

Z wczorajszych danych warto odnotować kilka publikacji. Indeks PMI dla brytyjskiego sektora usług, wypadł słabiej od prognoz, osiągając wartość 49.7 punktu. Indeks zaufania europejskich konsumentów spadł do -11(z -9), a indeks zaufania w przemyśle wzrósł do 4 z 1.9. Odnotowano też wzrost zamówień w niemieckim przemyśle.

Jeszcze we wtorek, na wykresie eurodolara utrzymywały się szanse na test poziomu 1.35. Dziś sytuacja jest diametralnie różna. Euro zamknęło się poniżej średniej z 200 dni. Pokonało też linię trendu na wskaźniku RSI. Jeśli doszukiwać się na wykresie EUR/USD formacji trójkąta, to wczorajsze wyłamanie otwiera drogę aż na wysokość 1.25(teoretyczny zasięg tej formacji). Jedyną szansą byków jest teraz utrzymanie rynku ponad poziomem 1.30 i utworzenie tutaj podwójnego dna. Dziś publikacja danych z USA, które mogą pomóc jednej ze stron. Najbliższy opór to obszar 1.315-1.32.

Sylwester Majewski

Comments