złoty
Artykuły specjalne Komentarze dzienne

Polski złoty w Q1 2020

Pierwszy kwartał 2020 może być udany dla polskiego złotego. Sytuacja na obu poniższych wykresach wygląda bowiem nieciekawie, zarówno dla euro jak i dolara. Powody do obaw mogą mieć eksporterzy, natomiast nieco więcej spokoju powinno zagościć na twarzach importerów.

EUR/PLN

Na wykresie tej pary widzimy, iż rynek wyszedł dołem z dużego kanału cenowego. Na chwilę obecną znajdujemy się poniżej poziomu 4.25.  O ile powrót ponad tę wysokość zawsze jest możliwy, o tyle bez jakiegoś światowego umocnienie euro wydaje się to trudnym zadaniem. Dopiero powrót w okolice 4.30 będzie mógł zmienić negatywny obraz sytuacji. Bardziej prawdopodobne wydaje się dryfowanie w kierunku 4.18. Tam też mamy kolejną, równoległą linię wspomnianego kanału.

dolar do złotego

USD/PLN

Również i w stosunku do dolara amerykańskiego, polski złoty wydaje się być silny. Tutaj przewaga nie jest jednak już tak widoczna jak na wcześniejszym wykresie. Teoretycznie rynek USD/PLN ma istotny opór dopiero na 3.87. Zasadniczo jednak to okolice 3.7 będą kusić inwestorów grających na spadki. Pozytywem jest tutaj wyjście dolara z pierwszego kanału spadkowego. Nie oznacza to zmiany trendu na wzrostowy, ale może sugerować coraz słabszy impet spadkowy. Zapewne rynek będzie oscylował w pierwszym kwartale między 3.85 a 3.75(z możliwym testem 3.7).

Sylwester Majewski

Comments