Analizy miesięczne

Analiza na listopad (w cieniu QEII)

Nie waham się twierdzić, iż zbliżamy się do kluczowego momentu w całym 2010 roku. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy rynki poruszały się pod dyktando spekulacji, jakie prawdopodobnie ziszczą się już w najbliższych dniach. Od tego zależeć też będzie trend w kolejnych miesiącach. O czym mowa? – QEII

Quantitative Easing II – czyli druga “faza” zalewania amerykańskiej(światowej) gospodarki tanim dolarem. Po pierwszej, gospodarka USA nieznacznie ruszyła i uniknęła nagłych pęknięć. Długoterminowe jej skutki są trudne do przewidzenia, jednak już od kilku miesięcy rynki spodziewały się ogłoszenia przez Fed jej drugiej fazy. To właśnie dlatego dolar tak mocno tracił w ostatnich miesiącach. Fed ma ogłosić swoją decyzję 3 listopada. To właśnie od FED zależy w tym miesiącu, jak potoczą się losy rynków.

Prognozowanie zachowania rynków, w oparciu o analizę techniczną, jest w tym miesiącu wyjątkowo trudne. Widzimy, iż od kilkunastu dni eurodolar utrzymuje się  w trendzie bocznym. Rynek wyraźnie czeka na FED. Z tej pozycji może dojść do ruchu zarówno w górę jak i w dół. Popatrzmy jednak na siłę trendu, z ostatniego miesiąca. Świadczy ona o tym, iż nie tylko ogłoszenie QEII jest już dla rynku pewne, ale też prawdopodobnie inwestorzy spodziewają się dużej skali skupu. Mówi się o sumach od 500 miliardów USD do 2 bilionów USD. Im niższa będzie suma, tym bardziej będzie działać to na korzyść dolar, który już zdążył “zapobiegawczo” ulec mocnej przecenie. Jeśli skup będzie duży i nagły, to eurodolar może testować poziom 1.45.  Zakładam jednak, iż dojdzie do spadku  EUR/USD na wysokość 1.35.

Spadków oczekuję też na rynku EUR/JPY. Tutaj pozycja euro była niższa niż w przypadku eurodolara, co wynika z ogólnej siły jena. Kluczowy poziom to 112.00.  Jeśli dojdzie do spadku, to powinien on sięgnąć przynajmniej poziomu 110.00, który stanowi połowę dużej, białej świecy z września. Wzrost powyżej 114.00 przekreśli scenariusz spadkowy.

Od dłuższego czasu mamy do czynienia z konsolidacją na wykresie EUR/AUD.  Szanse na wyjście dołem z tej formacji wydają się duże.  Zamknięcie poniżej 140.00, otworzy drogę spadkom na wysokość 135.00. Wyjście poza 1.44 przekreśli nasz scenariusz.

Sylwester Majewski

Comments