Komentarze dzienne

Zmiana na wykresie eurodolara

Ożywieniu uległy rynki finansowe we wtorek. Sporo zyskiwało na sile euro, ale również i funt brytyjski. Bardzo wyraźne spadki miały natomiast miejsce na rynku ropy. Akcje w USA taniały.

Wtorek przyniósł spore umocnienie na euro. Produkt krajowy brutto Niemiec wzrósł o 2.3%, co było wynikiem lepszym od prognoz. Przełożyło się to na ponad jednoprocentowy wzrost na rynku eurodolara. Euro mocno też zyskiwało do funta brytyjskiego. Niska inflacja o której poinformowano wczoraj wywołała obawy inwestorów o dalsza politykę Banku Anglii. W takich warunkach dużo trudniej będzie myśleć o kolejnych podwyżkach stóp procentowych. Mimo tego rynek GBP/USD zakończył handel na plusie.

Duża zmienność obecna była też wczoraj na rynku towarowym. Ropa Brent traciła na koniec dnia ponad 2.5%, a WTI ponad 3%. Według raportu jaki przedstawiła Międzynarodowa Agencja Energetyczna, popyt na ropę może zwolnić. Dziś poznaliśmy już wyniki z Japonii, gdzie PKB wzrosło w Q3 o 1.4%-nieco powyżej prognoz. Na inwestorów czekają dziś jeszcze dane z Wielkiej Brytanii, a później dane o sprzedaży w USA.

Wczorajsze umocnienie euro pozwoliło wyjść eurodolarowi z trudnej pozycji.  Pokonana została linia trendu spadkowego na wskaźniku RSI, sygnalizując koniec spadków. Analogiczne przełamanie miało też miejsce na wykresie ceny. Teoretycznie eurodolar odsunął widmo szybkich spadków, przechodząc w boczną konsolidację. Wsparciem będzie teraz obszar 1.16-1.17.  Oporem jest naturalnie poziom 1.20.

Sylwester Majewski

Comments