Komentarze dzienne

Ropa ponownie przed szansą

Do  udanych może zaliczyć wczorajszy dzień euro.  Dolar tym razem tracił na sile.  Dobre nastroje utrzymywały się we wtorek na parkietach giełdowych oraz na rynku energii – ceny ropy zyskiwały. 

Eurodolar zyskał na wczorajszym zamknięciu blisko 0.6%. Wspólna waluta zawdzięcza swe umocnienie między innymi dobrym danym z Niemiec. Export największej gospodarki strefy euro wzrósł w sierpniu o 3.1%.  Dobre nastroje panowały też na amerykańskich parkietach giełdowych. Indeks Dow Jones osiągnął najwyższy poziom w swej historii. Pomogły w tym wzrosty cen akcji Wal-Mart po zapowiedzi, iż sprzedaż online wzrośnie w przyszłym roku o 40%. Akcje firmy zyskiwały 4.4%.

Zwyżki miały też miejsce na rynku ropy. Tutaj pomogły cięcia w Arabii Saudyjskiej oraz dobre komentarze na temat stanu rynku ze strony OPEC oraz analityków. Dziś będzie miała miejsce publikacja danych o zapasach paliw w USA. Wcześniej opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia Fed.  Poza wystąpieniami kilku przedstawicieli rezerwy federalnej dzisiejszy kalendarz nie będzie miał inwestorom nic ciekawszego do zaoferowania.

Ostatnie wzrosty na rynku ropy dają cień szansy posiadaczom długich pozycji. Jest to widoczne głównie na wykresie wskaźnika RSI, który odbił się zarówno od linii trendu wzrostowego jak też od poziomu 50 pkt.  Pierwszy opór to okolice 53$(WTI). Rynek teoretycznie może jednak rosnąć nawet do 55$. Dopiero spadek poniżej 47$ odwróci układ sił na niekorzyść byków.

Sylwester Majewski

Comments