Komentarze dzienne

Dolar próbuje się bronić

Rynki finansowe poruszały się wczoraj głównie pod dyktando reżimu koreańskiego.  Dolar po początkowych problemach odrabiał straty. Na warszawskiej giełdzie nie udało się utrzymać wzrostów.

 Po świetnym otwarciu tygodnia, wtorek przyniósł pogorszenie nastrojów na warszawskim parkiecie. Indeks WIG20 tracił na koniec dnia 1.33%, kończąc dzień poniżej bariery 2500 pkt. Tymczasem w USA indeksy umocniły się. Stało się tak dzięki zmniejszeniu obaw, jakie towarzyszyły rynkom rano po kolejnej próbie rakietowej Północnej Korei. Z tego samego powodu poprawie uległa sytuacja dolara amerykańskiego, choć początek dnia należał do euro. Wspólna waluta zyskiwała szczególnie mocno względem funta brytyjskiego.

Funtowi z pewnością nie pomagają dochodzące informacje o patowej sytuacji na linii Londyn-Bruksela, w kwestii negocjacji warunków Brexitu. Dzisiejszy dzień będzie pełen publikacji makroekonomicznych. Do najważniejszych należeć będą zapewne dane z USA odnośnie PKB, a wcześniej rynku pracy. Raport ADP publikowany jest o 14:15 i stanowi zazwyczaj dobry prognostyk przed danymi Nonfarm Payrolls,  które opublikowane zostaną już w piątek.

Tymczasem cena ropy od początku sierpnia zniżkuje. Po odbiciu się od linii spadkowej na 50$(WTI), rynek zmierza ku poziomowi 44$. Tam też mamy poziome wsparcie wyznaczone przez minimum z maja, jak też środkową linię, dużego kanału wzrostowego.  Wskaźnik RSI jeszcze nie pokonał swojej linii wzrostowej, więc obecne spadki ciągle należy rozpatrywać jako korektę wzrostów.

Sylwester Majewski

Comments