Komentarze dzienne

Fed rozczarował?

Wyczekiwany i nerwowy dzień – tak można określić środę. Inwestorzy dostali decyzję Fed. Dolar ostatecznie jednak tracił na sile. Na pozostałych rynkach też było ciekawie – spore spadki odnotowano na ropie.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna opublikowała wczoraj raport z którego wynika, iż w 2018 podaż ropy będzie przekraczać zapotrzebowanie, nawet uwzględniając oczekiwany wzrost popytu. Zarówno BRENT jak i ropa WTI traciły na wczorajszym zamknięciu około 2.8%. Tymczasem w centrum uwagi był Fed. Zgodnie z oczekiwaniami podwyższono główną stopę procentową o 25pb. Nadal oczekiwana jest jeszcze jedna podwyżka pod koniec roku. Zapowiedziano też rozpoczęcie w tym roku redukcji sumy bilansowej, poprzez ograniczenie reinwestycji.

W tym tygodniu istotnych posiedzeń banków centralnych będzie więcej. Już o 9:30 decyzję podejmuje Narodowy Bank Szwajcarii. Oczekiwane jest pozostawienie stopy procentowej na dotychczasowym poziomie. Natomiast już o 13:00 decyzję podejmie Bank Anglii. Tutaj również nie przewiduje się zmian w wysokości oprocentowania, które wynosi aktualnie 0.25%. W nocy zakończy się też posiedzenie Banku Japonii, na które powinni uważać posiadacze pozycji w jenie.

Po wczorajszych spadkach cena ropy WTI zeszła na wysokości dolnej linii małego kanału spadkowego. Wskaźnik RSI ma jeszcze trochę miejsca do spadków, więc możliwe jest ześlizgiwanie się w kierunku wsparcia na 42$. Tam biegnie środkowa linia dużego kanału wzrostowego i tam można szukać wsparcia. Oporem będzie obszar 47$-48$.

Sylwester Majewski

Comments