Komentarze dzienne

Przed długim weekendem

Wczorajszy dzień upłynął pod znakiem oczekiwań na konferencję EBC. W jej konsekwencji euro zakończyło dzień na minusie. Traciły też indeksy giełdowe oraz rynek ropy.

W dniu wczorajszym zakończyło się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego(EBC). Bank utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, co było zgodne z oczekiwaniami rynku. Zamieszanie wywołała jednak konferencja EBC, z której dowiedzieliśmy się, że obradujący nie rozmawiali o zakończeniu programu skupu aktywów. Takie postawienie sprawy odczytano na niekorzyść wspólnej waluty i do końca dnia euro traciło już na sile. Inwestorzy spodziewali się bardziej jastrzębiego nastawienia EBC.

Bez zmian zakończyło się też wcześniejsze posiedzenie Banku Japonii. Z publikowanych wczoraj danych makroekonomicznych, warto wyróżnić publikację z amerykańskiego rynku pracy. Według najnowszych danych w ostatnim tygodniu ilość wniosków o zasiłki dla nowo rejestrujących się bezrobotnych wzrosła do poziomu 257 000. Dziś poznamy dane o PKB z Wielkiej Brytanii a następnie z USA. W poniedziałek część rynków będzie zamknięta, więc niektóre pozycje inwestorów mogą być zamykane już dziś.

gbpusd28042017r

Funt umocnił się do dolara już na tyle, iż można mówić o próbach definitywnego wyrwania się z trendu spadkowego. Rynek GBP/USD musi jeszcze tylko pokonać pułap 1.30. Jeśli tak się stanie, celem będą okolice 1.35. Wskaźnik RSI jest jednak już mocno wykupiony, co każe zachować ostrożność w oczekiwaniu na wzrosty.

Sylwester Majewski

Comments