Komentarze dzienne

Dziś decyduje Bank Kanady

Wtorek okazał się dniem dającym nieco większe szanse inwestorom niż spokojny poniedziałek. Na kilku parach walutowych doszło do ożywienia. Wyraźne spadki pojawiły się na giełdach-drożała ropa.

Kolejny dzień wzrostów cen ropy związany był tym razem z OPEC. Wedle informacji jakie się wczoraj pojawiały, Arabia Saudyjska jest chętna przedłużyć umowę o ograniczeniu wydobycia tego surowca o kolejne sześć miesięcy. Spotkanie w tej sprawie będzie miało miejsce już w maju. W Polsce tymczasem indeks WIG20 zakończył dzień dynamicznym spadkiem, choć przez cały dzień handel utrzymywany był blisko poziomu otwarcia. Podobnie zachowywał się niemiecki DAX. Ten jednak część spadków odrobił, co może sugerować lepsze otwarcie w Warszawie.

Spośród głównych walut najwięcej wczoraj zyskiwał funt brytyjski oraz jen japoński. Według wczorajszych publikacji produkcja przemysłowa w strefie euro wypadła w lutym nieco gorzej niż się tego spodziewano. Dziś czekają na inwestorów dane z brytyjskiego rynku pracy oraz przede wszystkim posiedzenie Banku Kanady. Według prognoz bank centralny pozostawi główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 0.5%. Pół godziny później, o 16:30, opublikowany zostanie raport banku nt. polityki monetarnej.

eurcad12042017r

Dolar kanadyjski w ostatnich dniach jest dość mocny. Rynek EUR/CAD utrzymuje się już tylko na wysokości 1.41 oraz linii wzrostowej na wskaźniku RSI. Jeśli szybko nie nastąpi odbicie w górę, to rynek zejdzie na 1.40, a w perspektywie miesiąca być może jeszcze niżej. Natomiast odbicie w górę mogłoby wyprowadzić euro nawet na 1.45, po uporaniu się z 1.43.

Sylwester Majewski

Comments