Komentarze dzienne

W USA indeksy przed szansą

Nieco lepsze od prognoz dane natchnęły inwestorów optymizmem. Dolar amerykański zyskiwał wczoraj wyraźnie na sile. Podobnie jak amerykańskie parkiety giełdowe. Wzrosły też ceny ropy.

Wczorajsze dane o PKB za IV kwartał w USA okazały się lepsze niż tego oczekiwano. Wynik na poziomie 2.1% był więc całkiem pozytywnym zaskoczeniem. Dolar amerykański zyskiwał wczoraj na sile, a trend uległ przyspieszeniu po 19:00. Zyskiwały też parkiety akcyjne. Najistotniejsze zmiany zaszły na wykresie indeksu Nasdaq, który pokonał historyczne szczyt, kończąc dzień na najwyższym poziomie w historii. Od poziomu 5915 jest już zupełnie niedaleko do psychologicznej bariery 6000 punktów. Jej test wydaje się tylko kwestią czasu.

Nieco gorzej wypadły wczorajsze dane z amerykańskiego rynku pracy. W ubiegłym tygodniu odnotowano 258 000 nowych wniosków o zasiłki, co było wynikiem wyższym od oczekiwań. Dziś kolejne dane, w tym te dotyczące PKB Wielkiej Brytanii oraz bezrobocia w Niemczech. Poznamy też inflację w Polsce. Z USA natomiast napłyną dane o dochodach oraz nastrojach Amerykanów. Ostatnie dane o nastrojach mocno zaskoczyły rynek in plus. Czy tendencja zostanie utrzymana?

SP50031032017r

Wczorajsze wzrosty na giełdach nieco pomogły bykom w USA. Spadki SP500 zatrzymały się na linii wzrostowej. Wskaźnik RSI wrócił ponad poziom 50 pkt, pokonując też linię spadkową. Niestety dla byków wykres cen ciągle ma do pokonania własną linię spadkową w okolicach 2380. Najbliższym wsparciem jest teraz poziom 2330.

Sylwester Majewski

Comments