Komentarze dzienne

AUD w tarapatach

Przedostatni dzień tygodnia przyniósł mieszane nastroje na rynku walutowym. Na parkietach giełdowych mieliśmy do czynienia ze spadkami. Podobnie jak w przypadku rynku energii – ceny ropy traciły ponad 1%.

Rynek walutowy nie mógł wczoraj znaleźć wspólnego mianownika. Euro umocniło się względem dolara amerykańskiego. Jednak zarówno dolar australijski jak też funt brytyjski były tego dnia słabsze od USD. Ceny ropy traciły natomiast z powodu obaw o rosnące wydobycie tego surowca oraz duże zapasy. Wygląda też na to, że ubiegłoroczny trend spadkowy w cenach tego surowca nie zaszkodził mocno amerykańskiemu sektorowi wydobycia z łupków. Dochodzą do tego niepewności związane z dalszym trwaniem umowy państw o ograniczeniu wydobycia ropy.

Europejski Bank Centralny nie zmienił wczoraj wysokości głównej stopy procentowej. Z publikowanych informacji dowiedzieliśmy się, iż ilość nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA wzrosła do poziomu 243 000. Dużo ważniejsze dane pojawią się jednak dopiero dziś. O godzinie 14:30 dowiemy się, o ile zmieniło się zatrudnienie w amerykańskim sektorze pozarolniczym. Oczekuje się również spadku stopy bezrobocia z obecnych 4.8% do 4.7%.

audusd10032017r

Pogarsza się sytuacja byków na wykresie AUD/USD. Po odbiciu się od górnego ograniczenia kanału spadkowego dolar kanadyjski spadł poniżej wspierającej go środkowej linii kanału wzrostowego. Równocześnie wskaźnik RSI zszedł poniżej poziomu 50 pkt, sugerując raczej boczną konsolidację niż dalsze wzrosty. Poziom 0.75 jest psychologiczną barierą wsparcia, jednak największe wsparcie mamy dopiero przy 0.7350. Opór mamy na wysokości 0.7650.

Sylwester Majewski

Comments