Komentarze dzienne

Ciężko z funtem

Nowy tydzień rozpoczynamy umocnieniem dolara oraz spadkami na amerykańskich parkietach giełdowych. Na rynku ropy mieszane nastroje. Inwestorzy myślami są już przy przyszłym tygodniu.


Warszawski parkiet giełdowy rozpoczął sesję na minusie, jednak miał szanse na zakończenie dnia na plusie. Plany pokrzyżowało słabe otwarcie w USA. Tamtejsi inwestorzy negatywnie zareagowali na weekendowe doniesienia z konta twiterowego prezydenta Donalda Trumpa, który zarzucał swojemu poprzednikowi podsłuchiwanie go podczas ubiegłorocznej kampanii prezydenckiej. Inwestorzy boją się, że taki rozwój sytuacji mógłby odciągnąć Trumpa od spraw bieżących, nakierowanych na gospodarkę.

Inwestorzy myślami są już w przyszłym tygodniu. W dniach 14-15 odbędzie się posiedzenie Fed, na którym wedle wszelkich znaków na niebie i ziemi dojdzie do podwyżki stóp procentowych. Zanim jednak do tego dojdzie, inwestorzy będą mieli kilka posiedzeń w tym tygodniu. Za nami pierwsze z nich – rano w Australii RBA pozostawił główną stopę procentową na niezmienionym poziomie. W środę posiedzenie odbywa też Rada Polityki Pieniężnej, a dzień później Europejski Bank Centralny.

gbpusd07032017r

Nerwowo robi się na wykresie GBP/USD. Choć funt ciągle znajduje się w bezpiecznym obszarze 1.22-1.20, to niepokojące znaki dochodzą z wykresu RSI. Wskaźnik pokonał właśnie linię trendu wzrostowego, sugerując możliwość dalszych spadków. Teoretycznie może więc dojść nawet do ataku na 1.20. Do anulowania negatywnego scenariusza potrzebne jest zamknięcie powyżej poziomu 1.25.

Sylwester Majewski

Comments