Komentarze dzienne

Optymistycznie na GPW

Powrót wzrostów na giełdy był wczoraj mocno widoczny – szczególnie w Warszawie. Poza tym umacniał się dolar, w czym pomagały i dane jak też prezydent Trump. Spokojnie było na rynku ropy.

Amerykańskie giełdy zakończyły dzień na plusie. Optymizm inwestorów akcyjnych rozbudził prezydent USA Donald Trump, zapowiadając „fenomenalny projekt” dotyczący obniżki podatków. Szczegółów na razie brak ale jeśli nie będzie to coś wyjątkowego, to zapewne w dniu ogłoszenia posłuży jako pretekst do wyprzedaży. Dobrze wypadły też dane z amerykańskiego rynku pracy – w ostatnim tygodniu zgłoszono jedynie 234 000 wniosków o zasiłki dla bezrobotnych.

Tymczasem w Polsce indeks WIG20 po kilku dnia marazmu wrócił do wzrostów, zyskując 2.3%. Bariera 2100 pkt została pewnie pokonana i to może nie być koniec wzrostów w tym miesiącu. W nocy opublikowano dane o handlu w Chinach. Bilans handlowy to 51.3 mld USD- eksport wzrósł o 7.9%, a import o 16.7%. Czekają na nas jeszcze publikacje z Wielkiej Brytanii(produkcja przemysłowa) oraz ceny importu i eksportu w USA.

sp50010022017r

Czy wzrosty na GPW będą kontynuowane? Wiele zależy od nastrojów na świecie. Indeks SP500 trzyma się mocno, choć wykupienie rynku jest już spore. Wskaźnik RSI dobija się do poziomu 70. Teoretycznie może rosnąć dalej, przynajmniej na 2350. Głównym wsparciem będzie teraz mała linia wzrostowa, a później poziom 2240. Możliwe jest powolne „wtaczanie” się rynku w okolice wymienionego oporu.

Sylwester Majewski

Comments