Komentarze dzienne

RPP i RBNZ bez zmian

Tym razem dolar nieznacznie tracił na wartości. Środa przyniosła też kosmetyczne wzrosty na amerykańskich parkietach akcyjnych, podczas gdy w Polsce akcje taniały. Ropa zyskiwała na sile.

Pomimo dość negatywnych nastrojów w pierwszej części dnia, ceny ropy ostatecznie zakończyły dzień na plusie. W zakupach nie przeszkodziły gorsze doniesienia na temat popytu z Chin ani słabe dane o zapasach paliw w USA. Wczoraj kończyły się też posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej oraz banku centralnego Nowej Zelandii(RBNZ). W obu przypadkach główna stopa procentowa została pozostawiona na dotychczasowym poziomie – odpowiednio 1.5% oraz 1.75%. Prezes NBP stwierdził też, że na przełomie 1 i 2 kwartału spodziewa się dużego wzrostu PKB w Polsce, co pozwoli na koniec roku uzyskać tempo 3.5%-3.6%.

W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym nie będzie wielu znaczących publikacji. Od rana jednak na azjatyckich parkietach giełdowych panował optymizm. O godzinie 14:30 poznamy dane o ilości nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA. Oczekuje się wyniku na poziomie 249 tysięcy. Po 15:00 oraz 19:00 będą miały miejsce wystąpienia szefa Fed z St. Louis oraz z Chicago.

audusd09022017r

Ciekawe przedstawia się sytuacja na wykresie AUD/USD. Po silnych wzrostach dolar australijski ponownie dotarł w okolice oporu na 0.7750. Tam też biegnie górna linia spadkowego kanału która już raz zatrzymała wzrosty na tym rynku. Wskaźnik RSI jest mocno wykupiony, więc na szybkie pokonanie tej bariery nie ma co liczyć. Po korekcie jest to jednak możliwe. Wsparcie mamy natomiast na 0.75.

Sylwester Majewski

Comments