Komentarze dzienne

Czy ceny ropy spadną?

Wtorek przyniósł ponowne umocnienie na rynku dolara. Tym razem jen japoński tracił na sile. Na parkietach giełdowych nieznaczne spadki w Warszawie i umocnienie za oceanem.

Główne indeksy giełdowe w USA odnotowały wzrosty, napędzane głównie optymizmem płynącym z Nasdaq. Indeks spółek technologiczny osiągnął wczoraj nowe szczyty. Ceny ropy ponownie spadały. Tymczasem jeden z największym brokerów forexowych świata, FXCM, został w poniedziałek wieczorem ukarany za nieuczciwe praktyki. Na prezesa firmy nałożono kilkumilionową karę, a sam broker musi zaprzestać działalności na macierzystym rynku w USA. Dotychczasowych klientów z USA przejmie na mocy umowy największy rywal, firma Gain Capital. Akcje firmy FXCM traciły wczoraj 50% na wartości.

Wczorajsze dane o produkcji przemysłowej z Niemiec ale też z Węgier okazały się gorsze niż tego oczekiwano. Z opublikowanych wieczorem danych API dowiedzieliśmy się natomiast, iż zapasy paliw wzrosły w ostatnim tygodniu o 14 milionów baryłek. To duży wzrost, znacznie przekraczający oczekiwania. Dziś decyzję w sprawie wysokości stóp podejmie rodzima Rada Polityki Pieniężnej oraz bank centralny Nowej Zelandii(RBNZ).

usoil08022017r

Od niemal listopada rynek ropy ślizga się tuż pod górnym ograniczeniem łagodnego kanału wzrostowego. Taka sytuacja może zakończyć się nagłym osunięciem. Wczorajsze spadki mogą być ostrzeżeniem – wskaźnik RSI zszedł już poniżej poziomu 50. Jeśli szybko nie powróci pokonując linię spadkową, rynek może osunąć się na 47$(WTI) lub nawet 44$. Oporem pozostaje poziom 54$.

Sylwester Majewski

Comments