Komentarze dzienne

Mocne giełdy, słaba lira

Tym razem parkiety giełdowe zakończyły dzień na plusie. Szczególnie cieszy wynik WIG20. Spośród walut najaktywniejszą był wczoraj funt brytyjski. Natomiast ceny ropy zakończyły dzień w pobliżu poziomów otwarcia.

Po poniedziałkowych spadkach powrócił optymizm na rynki akcyjne. Krajowy WIG20 powrócił ponad poziom 2000 pkt, kończąc dzień z wynikiem 1.1%. Tymczasem funt brytyjski zafundował wczoraj inwestorom solidną porcję emocji. Brytyjski Sąd Najwyższy zdecydował, iż rozpoczęcie procedury Brexitu przez rząd Theresy May będzie wymagało zgody parlamentu. W reakcji na te doniesienie funt zaczął mocno tracić do innych walut, jednak na koniec dnia straty odrobiono, kończąc w okolicach poziomów sprzed ogłoszenia tej decyzji.

W dniu wczorajszym bank centralny Turcji podniósł poziom głównej stopy procentowej z 8% na 8.5%. W założeniu ma to ograniczyć spadki wartości liry, która ciągle znajduje się w głębokiej defensywie. Zmian w wysokości oprocentowania nie dokonał natomiast bank centralny Węgier. Dziś opublikowana zostanie wartość indeksu IFO w Niemczech oraz poziom bezrobocia w Polsce. W tym drugim przypadku oczekuje się niewielkiego wzrostu do poziomu 8.2% z obecnych 8.2%.

usdtry25012017r

Inwestorzy nic zdają się sobie nie robić z działań banku centralnego Turcji oraz pokrzykiwań prezydenta Erdogana. Dziś od rana dolar dalej się umacnia względem liry. Możliwy jest w najbliższych dniach atak na szczyty(3.93). Wskaźnik RSI daje sporo miejsca na ewentualne umocnienie. Poważne wsparcie mamy dopiero przy 3.55, więc ewentualne spadki nie zmienią wzrostowego charakteru rynku.

Sylwester Majewski

Comments