Komentarze dzienne

Rynek USD/PLN przed 4.0

Umiarkowane spadki zagościły na parkietach giełdowych w poniedziałek-zarówno w USA jak i w Polsce. Na rynku walutowym największe ruchy spośród głównych par zanotowano na jenie.

Za wczorajsze zmiany na głównych rynkach finansowych wini się prezydenta Donalda Trumpa. Przywódca USA wycofał swój kraj z TPP(Transpacyficzna Umowa o Wolnym Handlu) – czyli umowy gospodarczej USA z krajami azjatyckimi. W miejsce tej umowy zawierane będą dwustronne umowy z poszczególnymi państwami. Parą walutową która najwięcej wczoraj traciła był USD/JPY. Na koniec dnia dolar tracił do jena ponad 1.5%. Izolacjonizm Trumpa wykorzystano jako pretekst do realizacji zysków również na parkietach giełdowych.

W dniu wczorajszym nie było żadnych znaczących danych makroekonomicznych. Kalendarz wydarzeń był wręcz niemal pusty. Dziś królować będą natomiast głównie publikacje indeksu PMI. W Japonii wzrósł on do poziomu 52,8 pkt (dla przemysłu). Oprócz tego swoje decyzje w sprawie wysokości stóp procentowych ogłoszą banki centralne Turcji oraz Węgier. Na koniec dnia poznamy najnowsze dane dotyczące zapasów paliw w USA według API.

usdpln24012017r

Rynek USD/PLN zbliżył się do środkowej linii kanału wzrostowego. Niedaleko jest też psychologiczna bariera wsparcia na wysokości 4.0. Teoretycznie jest to więc dobre miejsce do odbicia. Bykom do szczęścia potrzebne jest jedynie jeszcze pokonanie linii spadkowej na wskaźniku RSI. Zejście poniżej 4.0 może pokrzyżować szanse byków. Wtedy spadki mogłyby sięgnąć poziomu 3.85. Opór mamy na 4.2.

Sylwester Majewski

Comments