Komentarze dzienne

Euro przed konferencją EBC

Kolejny dzień, kolejne wzrosty na amerykańskich giełdach za nami. Jeśli chodzi o rynek walutowy, tym razem dolar znajdował się w defensywie. Spadki miały też miejsce na rynku ropy.

Wczorajszy dzień rozpoczynaliśmy słabymi danymi z australijskiej gospodarki. W trzecim kwartale wartość PKB spadła o 0.5% w ujęciu k/k. Gorsze dane napłynęły też z Wielkiej Brytanii, gdzie produkcja przemysłowa spadła w październiku o 1.2%, podczas gdy oczekiwano wzrostu o 0.2%. Funt brytyjski był wczoraj najmocniej tracącą na wartości walutą spośród tych najważniejszych. Zarówno RPP jak i Bank Kanady pozostawili stopy procentowe na niezmienionym poziomie – odpowiednio 1.5% oraz 0.5%.

Czwartek rozpoczynamy danymi z Japonii, gdzie wzrost PKB w Q3 oszacowano na 1.3%.-grubo poniżej prognoz. Najważniejszym jednak dziś wydarzeniem będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. O ile nikt nie spodziewa się zmiany oprocentowania, o tyle rynek oczekuje wskazówek co do przyszłego skupywania przez EBC obligacji. Konferencja prasowa banku będzie miała miejsce o 14:30.

eurgbp08122016r

Eurodolarem zajmowaliśmy się niedawno, więc dziś analiza EUR/GBP. Wspólna waluta zatrzymała się na dolnej linii kanału wznoszącego się (0.84). Co ciekawe, wskaźnik RSI znalazł się tuż przy swej linii spadkowej. Jeśli ją sforsuje, szanse na utrzymanie wzrostów powiększają się. Celem byłby wtedy poziom 0.88. Odbicie od linii RSI może oznaczać zejście na 0.81.

Sylwester Majewski

Comments