Komentarze dzienne

USD/CAD musi się bronić

Wtorek przyniósł ożywienie na rynkach giełdowych w USA. Również i w Polsce akcje zyskiwały na sile. Na rynku walutowym swoje pięć minut miał funt brytyjski, który kolejny raz umacniał się.

Funt zyskał na koniec dnia niemal 1% do dolara amerykańskiego. To już drugi dzień wzrostów na tej parze i najwyższy jej poziom od tygodnia. Tymczasem wzrosty na giełdach napędzane były dobrymi wynikami finansowym spółek giełdowych. Wyróżnić tu można UnitedHealth czy Netflix. Dane o inflacji z USA niewiele wczoraj zmieniły. Dowiedzieliśmy się jednak, iż według ankiety Reutersa 70 ankietowanych oczekuje podwyżki stóp Fed na grudniowym posiedzeniu.

W dniu dzisiejszym kluczowe będą dwa wydarzenia. O godzinie 16:00 poznamy Decyzję Banku Kanady dotyczącą wysokości stopy procentowej. Oczekuje się utrzymania jej na poziomie 0.5%. Cztery godziny później opublikowana zostanie „Beżowa księga” Fed. Również i w Polsce opublikowanych zostanie szereg istotnych danych – w tym te o produkcji przemysłowej.

usdcad19102016r

Skoro mowa o Kanadzie, to warto zauważyć, iż rynek USD/CAD stanął w trudnej sytuacji. Dolar zmaga się ze środkową linią kanału spadkowego. Dużego kanału. Dodatkowo wskaźnik RSI nie może pokonać swojej linii opadającej, schodząc poniżej poziomu 50. Jeśli nie nastąpi tu szybko odwrót, to spadki mogą być bardzo duże. W długim horyzoncie czasowym nawet z celem na 1.20 (choć wcześniej jest jeszcze 1.25-1.26).

Sylwester Majewski

Comments