Komentarze dzienne

Interwencja Banku Japonii

Jeszcze wczoraj zastanawialiśmy się, czy może nastąpić przełom. Tego samego dnia dolar mocno stracił na sile, windując kurs eurodolara do bardzo wysokich poziomów. To jednak nie był koniec niespodzianek.

Publikowane wczoraj dane nie były niczym niezwykłym. W większości przypadków ich wynik był zgodny z oczekiwaniami, lub nawet niższy. Dotyczy to też publikacji europejskich. Pozytywnie wypadły dane o sprzedaży aut w USA.

Mimo wszystko, na rynku chyba doszło wczoraj do przełomu. Większość par walutowych dotarła lub pokonała ważne poziomy. Jen umocnił się względem USD do najwyższego poziomu od 15 lat. Inwestorzy liczyli, iż zmiana na stanowisku lidera Demokratycznej Partii Japonii odsunie groźbę interwencji na rynku. Tymczasem dziś w nocy doszło do interwencji w celu osłabienia jena, co pomogło dolarowi. Para USD/JPY zyskała ponad 2%.

Po interwencji, wspomniana para dotarła do poziomu oporu na wysokości 85. Nawet, jeżeli zmiana ta nie wywoła fali wzrostów, to na pewno odstraszy inwestorów. Wygląda więc na to, iż trend boczny jest już niemal pewny. Dlatego też para nie powinna teraz spaść poniżej poziomu 83.5. To może też utrudnić umocnienie dolara na innych rynkach. Na chwilę obecną warto omijać tę parę walutową.

Sylwester Majewski

Comments