Komentarze dzienne

Dziś decyduje RPP

Kolejny dzień z rzędu amerykańskie giełdy traciły na wartości – tym razem za sprawą obaw o podwyżki Fed. Wśród walut najaktywniejszy był ponownie funt brytyjski oraz jen japoński.

Zarówno funt jak i jen mocno wczoraj zmieniały swą wartość w ciągu dnia. Brytyjska waluta porusza się pod naciskiem obaw o kształt Brexitu. Oprócz tego wyraźnie tracił też wczoraj dolar australijski, co nie może dziwić jeśli spojrzymy na wykres złota. Traciło ono wczoraj na zamknięciu ponad 3%, podczas gdy srebro straciło na koniec dnia ponad 5%. Zmiana na wykresie EUR/USD była na koniec dnia niewielka, choć w ciągu sesji odnotowano zarówno wyraźny spadek jak też późniejsze, dynamiczne odrobienie wcześniejszych strat.

Publikowanych wczoraj danych było niewiele. Zupełnie inaczej będzie dziś. Królować będą przede wszystkim odczyty indeksu PMI- głównie w Europie. Z USA napłyną dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku oraz istotny raport ADP z tamtejszego rynku pracy. Oczekuje się spadku jego odczytu do poziomu 165 000. Dziś swoją decyzję ogłosi też Rada Polityki Pieniężnej – nie oczekuje się zmian wysokości stóp procentowych.

eurpln05102016r

Wykres EUR/PLN pokazuje oblicze marazmu. Wydaje się, iż rynek zamknięty jest w dużym horyzoncie bocznym, tworząc wewnątrz niego kolejne konsolidacje. Obecnie poruszamy się wokół poziomu 4.3. Wskaźnik RSI próbuje pokonać poziom 50 punktów. Jeśli się to uda otwarta zostanie droga ku 4.35. To jednak zdaje się wszystko jeśli chodzi o możliwości potencjalnego zrywu byków. Wsparcie mamy koło 4.27.

Sylwester Majewski

Comments