Komentarze dzienne

Funt ciągle pikuje

Nowy tydzień, nowy kwartał. Wczorajszy dzień tradycyjnie przynosi spokojne otwarcie tygodnia na rynku walutowym. Jedynie funt brytyjski poruszał się w dużą dynamiką. Spadki odnotowano na amerykańskich giełdach.

Do powolnego startu tygodnia zdążyły nas już przyzwyczaić poniedziałkowe sesje. Wczoraj doszło do tego Święto Zjednoczenia Niemiec, czyli dzień wolny w Niemczech. Stolicą europejskiego handlu FX jest jednak Londyn. Wczoraj też to właśnie funt brytyjski był najbardziej aktywną walutą z tych głównych. Brytyjska waluta szoruje po dnie, na poziomach niewidocznych od 1985 roku. Wszystko za sprawą BREXIT- właśnie ogłoszono w końcu datę rozpoczęcie procedury wyjścia(marzec 2017).

Poniedziałek to też seria danych PMI z Europy oraz USA. Indeks PMI dla polskiego przemysłu wypadł lepiej niż oczekiwano, osiągając wartość 52.2 pkt. Dzisiejszy dzień rozpoczynamy doniesieniami z Australii gdzie RBA, czyli bank centralny, pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Takie też były oczekiwania rynku i nie wywołało to większych zmian na AUD/USD. Reszta dnia będzie wolna od znaczących publikacji makroekonomicznych.

gbpusd04102016r

Funt brytyjski ślizga się po dolnym ograniczeniu kanału spadkowego. Wskaźnik RSI zupełnie potwierdza dominację niedźwiedzi na wykresie GBP/USD. Rynek znajduje się na wysokości 1.277 i wiele wskazuje na to, że realnym celem może być poziom 1.25. Inwestorzy lubią takie „okrągłe” wartości i możliwe, że poziom ten stanie się obiektem ataku/testu.

Sylwester Majewski

Comments