Komentarze dzienne

EUR/CHF dryfuje ku wsparciu

Czwartek przyniósł spadki na amerykańskich rynkach giełdowych – pierwszy raz od dwóch dni. Niewielkie wzrosty udało się zachować na rynku ropy. Natomiast waluty zakończyły dzień z niewielkimi zmianami.

Choć na koniec dnia zmiana na głównych parach walutowych była niewielka, to jednak w ciągu sesji widoczne były duże i nerwowe ruchy. Na tym tle wyróżniał się funt brytyjski oraz dolar australijski – obie waluty tracące w niektórych przypadkach prawie 1% na wartości. Rynki ropy zyskiwały natomiast od 0.4% do 1.2% – niewiele w stosunku do wzrostów odnotowanych w środę.

Z wczorajszych publikacji najczęściej komentowanymi były dane PKB z USA. Wynik na poziomie 1.4% był lepszy od danych za poprzedni kwartał(Q1) jak też od prognoz(1.3%). Natomiast wystąpienia przedstawicieli Fed nie budziły już takich emocji jak wcześniej. Dziś dane o PKB opublikowane zostaną w Wielkiej Brytanii. Z USA dotrą natomiast informacje o dochodach i wydatkach amerykanów.

eurchf30092016r

Ciekawa sytuacja ma teraz miejsce na wykresie EUR/CHF. Euro zbliża się do poziomu który w ostatnich miesiącach stanowił mocne wsparcie – na wysokości 1.08. To tutaj powrócił rynek w czerwcu, bo bardzo gwałtownej przecenie. Wskaźnik RSI zszedł poniżej poziomu 50p podkreślając presję podażową. Aby odsunąć widmo dalszych spadków, lub szukać okazji do odbicia, potrzebne jest najpierw pokonanie poziomu 50 oraz linii spadkowej przez wskaźnik RSI. Z pewnością takie próby zostaną podjęte.

Sylwester Majewski

Comments