Komentarze dzienne

Chwilowe umocnienie euro

Dużym umocnieniem euro intraday charakteryzowała się wczorajsza sesja na rynku walutowym. Przyczynił się do tego prezes EBC. Nawet lepsze dane z USA nie pomogły dolarowi.

Zgodnie z prognozami Europejski Bank Centralny pozostawił wczoraj stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Dużo ważniejsza była konferencja banku. Jego prezes, Mario Draghi, stwierdził, iż większe luzowanie polityki zakupów nie było rozważane. Uczestnicy rynku spodziewali się bardziej gołębiego nastawienia. Drzwi do dalszych ruchów w tym zakresie nie zostały jednak zamknięcie przez EBC. W czasie konferencji euro zyskiwało na sile, a dolar amerykański był w głębokiej defensywie.

Dolarowi nie pomogły nawet lepsze dane z amerykańskiego rynku pracy. W ostatnim tygodniu liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych spadła do poziomu 259 000. Im lepsza sytuacja na tamtejszym rynku, tym większe szanse na podwyżkę stóp procentowych Fed. Dzisiejszy dzień nie będzie obfitował w bardzo ważne wydarzenia. Między innymi poznamy stopę bezrobocia w Kanadzie. Polskich inwestorów zainteresuje zapewne rating Moody’s.

eurusd09092016r

Wczorajszy wystrzał na EUR/USD kompletnie nic nie zmienił w obrazie technicznym tej pary. Na wykresie dziennym widzimy, iż horyzont nadal obowiązuje. Co prawda wskaźnik RSI odbił się od poziomu 50, jednak rynek ma opór już przy 1.14 (pozioma linia i linia opuszczonego kanału) oraz 1.15. Kluczowym dla zachowania szans na wzrosty będzie poziom 1.1150. Następne wsparcie dopiero na 1.10.

Sylwester Majewski

Comments