Komentarze dzienne

Czekając na Jackson Hole

Środa przyniosła kontynuację rozpoczętych we wtorek trendów na rynku walutowym. Eurodolar dalej tracił na wartości. Dolar amerykański umacniał się. Spadały indeksy giełdowe oraz ceny ropy.

Ceny tego surowca oscylowały wczoraj blisko poziomu otwarcia. Gdy wydawało się, iż wyjdą na plus, na rynek trafiły niekorzystne dane makro. Okazało się bowiem, iż zapasy ropy wzrosły o 2,5 miliona baryłek. Amerykańskie indeksy giełdowe ciągnięte były w dół spadającymi cenami akcji sektora farmaceutycznego. Indeks SP500 stracił na zamknięciu 0.5%, a Nasdaq aż 0.81%.

Wydarzeniem tygodnia będzie rozpoczynające się sympozjum w Jackson Hole. Konferencja ta jest zawsze bacznie obserwowana, gdyż zazwyczaj dochodzi na niej do wygłaszania ważnych deklaracji, mających wpływ na światowe rynki. Najważniejsze będzie oczywiście wystąpienie szefowej Fed, Janet Yellen. Dojdzie do niego w piątek około godziny 16:00. Naturalnie uczestnicy rynku wyczekiwać będą deklaracji dotyczącej możliwej podwyżki stóp procentowych w USA.

usdpln25082016r

W oczekiwaniu na wydarzenia w USA również i rynek USD/PLN próbuje się pozycjonować. Na wykresie dziennym widocznym jest duży trend boczny, wyznaczony od dołu poziomem 3.75 oraz 4.05 od góry. Wskaźnik RSI wyłamał się już dołem poniżej swojej linii wzrostowej, sygnalizując spadki. Czy to samo czeka wykres cenowy? Do odzyskania przewagi przez byki potrzebne jest przejście RSI powyżej poziomu 50. Pierwszy opór mamy na 3.95. Wsparciem będzie wspomniane dolne ograniczenie horyzontu.

Sylwester Majewski

Comments