Komentarze dzienne

Fintech w Japonii

Tradycyjnie nowy tydzień rozpoczynamy w spokojnej atmosferze. Główne pary walutowe zmieniły swą wartość tylko nieznacznie względem piątku. Spadki pojawiły się na rynku ropy.

W poprzednim tygodniu zastanawiałem się, czy ropa skorzysta z szansy jaka pojawiła się na wykresie i chwilowo zakończy wzrosty. Ceny szybowały jednak w górę w czwartek. Poniedziałek przyniósł spadki – ale czy znaczą one cokolwiek? Eurodolar rozpoczął wczorajszy dzień na minusie i przez większość dnia ulegał presji podażowej. Dopiero w godzinach wieczornych udało się ustabilizować sytuację w okolicach poziomu otwarcia – ciągle jednak na minusie.

Wtorek rozpoczynamy doniesieniami z Japonii. Oprócz odczytu indeksu PMI(49,6 pkt., lepiej od prognoz) miało też miejsce wystąpienie publiczne szefa BoJ, Haruhiko Kuroda. Stwierdził on między innymi, że Bank Japonii może w przyszłości wykorzystać technologię Fintech. Dziś decyzje w sprawie wysokości stóp procentowych podejmą banki centralne Węgier oraz Turcji. Poznamy też dane dotyczące koniunktury gospodarczej w Polsce.

eurjpy23082016r

Tymczasem rynek EUR/JPY ciągle szuka dna. Lokalny dołek wyznaczony został w czerwcu na wysokości 110. Od kilku dni rynek znajduje się w wąskim horyzoncie cenowym, z którego będzie musiało nastąpić wybicie. Wskaźnik RSI zbliża się zarówno do poziomu 50 jak też opadającej, linii trendu. Naturalnym wydaje się odbicie w dół. Jeśli jednak uda się pokonać obie przeszkody, otworzy się przestrzeń do większych wzrostów(teoretycznie 122). Czekamy zatem na reakcję rynku podczas testu RSI wspomnianych przeszkód.

Sylwester Majewski

Comments