Komentarze dzienne

Złoto czeka na okazję

Czwartek przyniósł kolejne wzrosty na rynku ropy. Cena tego surowca zyskiwała za zamknięciu ponad 3%(WTI). Słabo sprawował się natomiast dolar amerykański. Indeksy giełdowe na plusie.

Amerykańskie parkiety giełdowe zyskiwały wczoraj przez niemal cały dzień. Wzrostom cen akcji sprzyjał słabszy dolar. Amerykańska waluta była w defensywie od początku dnia. Eurodolar zyskiwał na koniec dnia 0.5%. Co ciekawe, kolejny przedstawiciel Fed wypowiedział się wczoraj przychylnie o gospodarce USA i perspektywach podwyżki stóp. John Williams z San Francisco jest zdania, iż podwyżka powinna mieć miejsce „wcześniej niż później”, a zwlekanie z decyzją może mieć niekorzystny wpływa na gospodarkę.

Gorsze od prognoz dane opublikowano wczoraj w Polsce. Dotyczy to szczególnie produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Dane z amerykańskiego rynku pracy były zbliżone do oczekiwań. Ilość nowych wniosków o zasiłki spadła do poziomu 262 000. Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny będzie dość ubogi. Inwestorzy nie będą mieli wielu okazji do spekulacji na tym tle.

gold19082016r

Spowolnienie zaobserwować można na wykresie dziennym złota. Kolejne impulsy wzrostowe są coraz mniejsze. Jest to szczególnie widoczne na wykresie wskaźnika RSI, który zbliża się do swej linii środkowej. Co jednak miałoby być tym impulsem generującym duży ruch? Decyzja Fed dopiero 21 września. Rynek obecnie ogranicza od góry poziom 1370, a od dołu 1300.

Sylwester Majewski

Comments