Komentarze dzienne

Podwyżka jednak za miesiąc?

Ożywienie pojawiło się na rynku walutowym. Wtorek przyniósł widoczne zmiany na głównych parach. W centrum uwagi był ponownie Fed. Wzrosty widoczne były na rynku ropy.

Zastanawialiśmy się dzień wcześniej co mogłoby poruszyć rynki we wtorek. Okazało się, że kluczem był Fed. Najpierw pojawiły się dość sprzyjające dane z USA, dotyczące inflacji oraz zwiększonej produkcji przemysłowej. Lepsze dane skłaniają inwestorów ku oczekiwaniom na podwyżkę stóp Fed. Jak na zawołanie kilka godzin później prezes Fed z Atlanty powiedział, iż Fed „może podnieść stopę procentową w przyszłym miesiącu”. To oczywiście musiało wywołać osłabienie dolara amerykańskiego.

Również i dzisiaj Fed może odgrywać sporą rolę. O 20:00 będziemy bowiem mieć do czynienia z protokołem z ostatniego posiedzenia. Wydarzenie to poprzedzone zostanie wystąpieniem szefa Fed z St. Louis , Jamesa Bullarda. Natomiast już niebawem napłyną dane z Wielkiej Brytanii – informacje z tamtejszego rynku pracy. Również i w Polsce opublikowane zostaną dane – dziś dotyczące przeciętnego zatrudnienia i zarobków.

usdchf17082016r

Dolar wszedł w wyraźną konsolidację boczną, z perspektywą spadków niżej. Sugeruje to wskaźnik RSI, znajdujący się poniżej poziomu 50. Aby myśleć o wzrostach musiałby pokonać dwie linie spadkowe. Oporem dla USD/CHF będzie poziom 0.9850 i 0.90. Wsparcie mamy na wysokości poziomu 0.95. Do wrześniowego posiedzenia Fed zapewne nic się nie zmieni na wykresie.

Sylwester Majewski

Comments