Komentarze dzienne

Lira turecka po puczu

Zwyczajowo poniedziałek cechował się małą zmiennością. Jednak spekulacje dotyczące działań banków centralnych oraz producentów ropy napędzały rynki akcyjne oraz towarowe w USA.

Początki tygodnia zazwyczaj przebiegają w spokojnej atmosferze. Tak też było i wczoraj. Główne pary walutowe zmieniły swą wartość na koniec dnia jedynie nieznacznie. Odżyły spekulacje na temat dalszego luzowania polityki monetarnej przez banki centralne, co pomogło rosnącym kursom akcji. Natomiast ropa zyskiwała w cenie za sprawą plotek o możliwym porozumieniu głównych producentów tego surowca w kwestii ograniczenia wydobycia.

Wczorajszy dzień był też wolny od znaczących publikacji makroekonomicznych. Choć dziś danych będzie nieco więcej, to ich waga również nie będzie decydująca o losach rynków. W godzinach porannych napłynie nieco danych z Wielkiej Brytanii, co może mieć wpływ jedynie na funta. Dane zza oceanu dotyczyć będą głównie rynku budowlanego oraz produkcji przemysłowej. Na koniec dnia kolejne dane o zapasach paliw wg API.

usdtry16082016r

Rynek USD/TRY powrócił w okolice poziomów sprzed słynnego, nieudanego puczu w Turcji. Podobnie i wskaźnik RSI zszedł poniżej poziomu 50. Stąd możliwe jest odbicie, choć powrót do trendu wzrostowego wydaje się być trudny. Zejście poniżej 2.88 kompletnie przekreśli szansę na utrzymanie prowzrostowych ambicji. W przypadku odbicia opór mamy w okolicy 3.00, a następnie dopiero 3.05.

Sylwester Majewski

Comments