Komentarze dzienne

Złótówka w horyzoncie

Wczorajszy dzień przyniósł spadek wartości dolara. Amerykańska waluta traciła na całym rynku. Spadki odnotowano też na rynku energii – taniała zarówno ropa jak też kontrakty na gaz.

Dolar amerykański tracił wczoraj od początku dnia. Podobnie było z ropą, której cena obniżyła się na koniec sesji o ponad 2%. Najnowsze dane z amerykańskiego rynku paliw wykazały wzrost zapasów ropy o 1,1 miliona baryłek – spodziewano się spadku o 1,3 miliony. Wydarzeniem dnia było zapewne posiedzenie RBNZ. Obniżono na nim główną stopę procentową w Nowej Zelandii o 25pb. Kurs NZD/USD (ale i AUD) poszybował w górę po decyzji banku centralnego.

Czwartek jest dniem wolnym w Japonii – obchodzony jest „Dzień Góry”. Można więc spodziewać się przez większość dnia mniejszej aktywności na jenie japońskim. Z Azji nie napłyną dziś też dane z Chin. Reszta dnia upłynie przy niewielkiej ilości danych. Z USA napłyną informacje o ilości wniosków o zasiłki oraz dane o inflacji. Na koniec dnia czeka nas raczej mało istotna dla całego świata decyzja o wysokości stóp w Chile.

eurpln11082016r

Rynek EUR/PLN znalazł się w typowym trendzie bocznym. Jest on dość obszerny, ponieważ od góry wyznacza go poziom 4.5, a od dołu 4.3. Wskaźnik RSI porusza się grubo poniżej poziomu 50 oraz swojej linii trendu spadkowego, sygnalizując przewagę niedźwiedzi. Dopiero pokonanie obu wspomnianych barier pozwoli myśleć o jakimkolwiek większym odbiciu. Pierwszy opór mamy już na 4.35.

Sylwester Majewski

Comments