Komentarze dzienne

Eurodolar przed danymi

Wzrosty, choć niewielkie, zawitały wczoraj na koniec dnia na amerykańskich parkietach giełdowych. Ponownie na sile zyskiwała ropa. Na rynku walutowym największe zmiany na funcie brytyjskim.

Zgodnie z prognozami wydarzeniem wczorajszego dnia było posiedzenie Banku Anglii i decyzja o obniżce stóp procentowych. Cięcie wyniosło 25pb i główna stopa procentowa tyle też obecnie wynosi. W reakcji na to wydarzenie kurs funta brytyjskiego zaczął mocno pikować. Bank Anglii ujawnił też raczej mocno ostrożne oczekiwania co do przyszłości lokalnej gospodarki. Duże banki inwestycyjne prognozują dalsze spadki na funcie.

Decyzja BoE przyćmiła pozostałe wydarzenia wczorajszego dnia. Była wśród nich publikacja danych o ilości wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA- odnotowano niewielki ich wzrost. Dziś główną publikacją będą kolejne informacje z amerykańskiego rynku pracy. Czekamy na dane o ilości nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym (Nonfarm Payrolls). Duży wzrost danych może umocnić inwestorów w przekonaniu, że podwyżka Fed jest już za rogiem. Analogicznie słabe dane rozwieją nadzieje.

eurusd05082016r

Najważniejsze para walutowa nie przejawia jakiś specjalnych nadziej przed posiedzeniem. Eurodolar odbił się od środkowej linii kanału i zawisnął w połowie drogi do górnej. Słabe dane dadzą impuls wzrostowy na EUR/USD – celem byłby poziom 1.13 a może nawet i 1.15. Mocne dane wesprą dolara, posyłając rynek na 1.10. Wskaźnik RSI utrzymuje się ponad poziomem 50, dając nieznaczną przewagę bykom.

Sylwester Majewski

Comments