Komentarze dzienne

Czy ropa odbije się?

Środa przyniosła nieznaczną poprawę nastrojów na amerykańskich rynkach. Duże wzrosty odnotowano też na rynku ropy. W przypadku walut, eurodolar tracił wczoraj na wartości.

Cena ropy Brent zyskiwała wczoraj 3.6% – podobnie ropa WTI. Przedwczoraj szef Fed z Atlanty wspominał o tym, iż podwyżki stóp procentowych na wrześniowym spotkaniu nie można jeszcze wykluczać. Inwestorzy wyczekują zatem już teraz danych, które mogłyby dać jakieś wskazówki odnośnie możliwej decyzji. W tym kontekście rozpatrywane będą piątkowe dane Nonfarm Payrolls. Jeśli będą dobre, szanse na podwyżkę stóp wzrosną. Wczorajszy raport ADP wskazywał na 179 tysięcy nowych miejsc pracy, czyli na poprawę.

Zanim dojdziemy jednak do piątkowych danych, czekają nas posiedzenia banków centralnych. Dziś decyzje podejmą banki centralne Czech oraz Rumunii. O ile te posiedzenia cieszyć się będą głównie lokalnym zainteresowaniem, to posiedzenie Banku Anglii przykuje uwagę całego rynku. Decyzja powinna być ogłoszona o 13:00 – spodziewana jest obniżka do poziomu 0.25% z aktualnych 0.5%.

usoil04082016r

Kilkuprocentowe wzrosty na rynku ropy nie zmieniły diametralnie kondycji technicznej jej wykresu. Widzimy na nim, iż rynek zatrzymał się dokładnie na wysokości środkowej linii kanału wzrostowego. Aby odbicie się powiodło, wskaźnik RSI musi pokonać swoją linię spadkową. Odbicie mogłoby sięgnąć poziomu 45$(WTI). W czarnym scenariuszu rynek mógłby jednak zejść nawet na 30$, co wydaje się dziś wariantem trudnym do wyobrażenia.

Sylwester Majewski

Comments