Komentarze dzienne

Obniżka stóp w Australii

Poniedziałek przyniósł wyciszenie nastrojów na rynku walutowym. Nie działo się na nim wczoraj nic. Nieco lepsza sytuacja panowała na rynku ropy – jej ceny spadały o ponad 3%.

O ile piątek był dniem względnie ciekawym dla inwestorów, o tyle poniedziałek był zupełnie pozbawiony zmienności. Główne pary walutowe poruszały się w wąskim przedziale cen. Na dodatek w Kanadzie mieliśmy do czynienia ze świętem i dniem wolnym od handlu – podobnie w Szwajcarii. Na zmienność nie mogli narzekać uczestnicy rynku towarowego. Ropa Brent straciła wczoraj na wartości 2.6%, podczas gdy WTI ponad 3.3%.

Wtorek rozpoczynamy od wieści z Australii. Zgodnie z prognozami bank centralny Australii(RBA) obniżył główną stopę procentową do poziomu 1.5%, z wcześniejszych 1.75%. Opublikowano też dane o bilansie handlowym. W ciągu dnia napłynie na rynek jeszcze kilka informacji, również z USA, choć żadna z nich nie będzie miała już dużego znaczenia dla inwestorów.

audusd02082016r

Decyzja RBA nie zrobiła na inwestorach piorunującego wrażenia. Na wykresie AUD/USD zarysował się jedynie dolny cień w dzisiejszej świecy, który może być początkiem czegoś większego. Widzimy jednak, iż na przeszkodzie stoi choćby linia spadkowa na wykresie RSI. Wskaźnik jest bliski zejścia poniżej poziomu 50. Jeśli pokona linię, a rynek zamknie się powyżej 0.7650, szanse na wzrosty wzrosną bardzo wyraźnie.

Sylwester Majewski

Comments