Komentarze dzienne

Niespodzianka uratuje USD?

Dużymi krokami zbliżamy się do posiedzenia Fed. Rynki zachowywały się wczoraj spokojnie – eurodolar zakończył dzień w okolicach otwarcia. Większe zmiany odnotowano na jenie.

Japońska waluta zyskiwała we wtorek względem euro i dolara ponad 1%, co na tle pozostałych walut wyglądało dość dobrze. Inwestorzy minimalizowali wczoraj swoje rozbuchane oczekiwania względem możliwego luzowania polityki Banku Japonii. Natomiast w przypadku Fed uczestnicy rynku nie spodziewają się żadnych zmian. Uważa się, iż następna podwyżka stóp procentowych może mieć miejsce najwcześniej we wrześniu lub nawet grudniu.

Z tego powodu inwestorów interesować będą najbardziej dane o inflacji w USA. Dopiero trwały wzrost cen może nakłonić Fed do podwyżki. Dziś jednak takich danych będzie brakować w kalendarzu makroekonomicznym. Poznamy natomiast dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku – oczekuje się poprawy. Decyzję Fed poznamy natomiast o godzinie 20:00. Pomimo braku większych oczekiwań rynku, warto jednak o tej godzinie zachować czujność.

usdchf27072016r

Tuż przed posiedzeniem Fed rynek USD/CHF próbuje pokonać opór na 0.9950. Wskaźnik RSI pokazuje, iż jest to ryzykowna próba. Będąc tak blisko obszaru wykupienia wskaźnik nie ma dużo miejsca na dalszy ruch w górę. Łatwo mu za to pokonać linię trendu wzrostowego. Na korzyść byków musiałaby zagrać jakoś wyjątkowo jastrzębia decyzja/wypowiedź Fed. Pozostaje obserwować reakcję rynków po dzisiejszym posiedzeniu w USA.

Sylwester Majewski

Comments