Komentarze dzienne

Tydzień wokół Brexitu

Przedostatni dzień szalonego tygodnia przyniósł kolejne wzrosty na parkietach giełdowych. Tym razem ceny ropy zniżkowały. Rynek metali szlachetnych odnotował niewielkie, dodatnie zmiany.

Zbliżamy się do końca jednego z najbardziej szalonych tygodni w ostatnich latach. Przed referendum przez wiele tygodni na rynku panowała ogromna nerwowość. Podobnie było i w tygodniu po ogłoszeniu wyników. Rynki powinny teraz wracać do swego normalnego trybu, co dla wielu inwestorów będzie zbawienne w skutkach. Wczorajsze dane nadal nie robiły na uczestnikach dużego wrażenia.

Publikacji makroekonomicznych nie zabraknie i dziś. Rozpoczęliśmy danymi z Japonii. Bezrobocie utrzymało się na poziomie 3.2% – pogorszenia nie odnotowano też w przypadku indeksu Tankan dla przemysłu. Dalej królować będą dane dotyczące wartości indeksów PMI. Publikacje te przetoczą się przez całą Europę. Napłyną również i z USA – razem z odczytem indeksu ISM. Dzień zakończymy wystąpieniem szefa oddziału Fed z Cleveland.

eurgbp01072016r

Euro ciągle próbuje powrócić względem GBP do trendu wyznaczonego przez Brexit. Rynek GBP/USD wyraźnie chciałby kontynuować wzrosty. Na chwilę obecną mamy jednak do czynienia z bolesną konsolidacją boczną, tuż przy górnej linii kanału wzrostowego. Wskaźnik RSI co prawda jest w pozytywnym obszarze, jednak jest też blisko obszaru wykupienia. Kluczowym wsparciem będzie tu poziom 0.82. Dopiero wyraźne zejście poniżej – najlepiej połączone z zejściem RSI poniżej 50-mogłoby oznaczać koniec szans na dalsze wzrosty.

Sylwester Majewski

Comments