Komentarze dzienne

Złoty w pułapce

Pierwsze emocje po Brexit ustępują. Wczoraj po raz pierwszy rynki giełdowe zyskiwały na wartości, odrabiając część strat. Za to na rynku walutowym nastroje mieszanie – bez wyraźnego kierunku dla wszystkich par.

Eurodolar zyskiwał wczoraj na zamknięciu 0.5%, podobnie jak funt brytyjski – kosztem dolara. Wyjątkiem był choćby rynek USD/CHF, zyskujący na koniec dnia blisko 0.3%. Cena ropy zyskała wczoraj na fali odwilży ponad 3%. Z wczorajszych publikacji makroekonomicznych niewiele przedostało się do świadomości inwestorów. To samo dotyczyło wystąpień przedstawicieli banków centralnych.

Uczestnicy rynku ciągle żyją wynikiem brytyjskiego referendum. Wygląda na to, że jego wynik zaskoczył równie mocno przeciwników opuszczenia Unii jak też i zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii. Liderzy tej drugiej opcji kompletnie zamarli w niemocy – podobnie zresztą jak premier Cameron. Wszyscy na rynku czekają na ruch Wielkiej Brytanii. Czy dzisiejsze, liczne dane coś zmienią? Wydaje się to wątpliwe.

usdpln29062016r

Tymczasem sytuacja z polskim złotym nie jest klarowna. Rynek USD/PLN próbował wzrostów, lecz byki zostały mocno skontrowane powyżej poziomu 4.10. Normalnie byłby to sygnał potwierdzający tworzenie się szczytu. Tu jednak mamy też wyraźny odwrót na poziomie 3.8. Wygląda na to, że utknięto między wspomnianymi poziomami. Nadzieje byków będą się utrzymywały, dopóki rynek znajduje się powyżej 3.93. Opór mamy na 4.05 i 4.10.

Sylwester Majewski

Comments