Komentarze dzienne

Odwrót na funcie

Przed nami wyjątkowy tydzień. Rozpoczęliśmy go nieznaczną zmianą nastrojów, co zaowocowało wzrostami na rynku ropy oraz akcji w USA. Bardzo wyraźnie zyskiwał na sile funt brytyjski.

Nowy tydzień rozpoczynamy w zmienionych nastrojach. Przyczyniła się do tego tragiczna śmierć brytyjskiej polityk, zastrzelonej w ubiegłym tygodniu. Po tym wydarzeniu sondaże w Wielkiej Brytanii zmieniły się na korzyść opowiadających się za pozostaniem w Unii Europejskiej. Wprowadziło to nieco rozluźnienia na rynku oraz zwiększonego apetytu na ryzyko. Ropa zyskiwała 3%, a funt umocnił się do dolara o ponad 2%, co jak na warunki panujące na rynku walutowym jest wynikiem dość imponującym.

Choć dziś mamy dwa posiedzenia banków centralnych, to uwaga rynku będzie zogniskowana wokół Brexitu. Decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych podejmie Narodowy Bank Węgier oraz Bank Turcji. W obu przypadkach oczekuje się pozostawienia stóp na obecnych poziomach. Wieczorem napłyną też z USA dane o zapasach paliw według API, co może mieć dodatkowy wpływ na cenę ropy.

gbpusd21062016r

Od wczoraj obserwujemy bardzo mocne umocnienie funta. Na wykresie GBP/USD doszło do odbicia i pokonania poziomu 1.45. Wsparciem będzie teraz okolica ogromnej luki, jaka pojawiła się po poniedziałkowym otwarciu(1.44 i niżej). Pierwszy opór to 1.4750, natomiast docelowy to 1.50. Jeśli Wielka Brytania pozostanie w Unii, również i ten poziom powinien zostać lekko pokonany. Wskaźnik RSI przeszedł na stronę byków.

Sylwester Majewski

Comments