Komentarze dzienne

Ropa może tracić

Za nami niemrawy początek ciekawie zapowiadającego się tygodnia. Dolar amerykański raczej był w defensywie przez cały dzień. Spadki miały miejsce również na parkietach giełdowych oraz rynku ropy.

Wczorajsze zmiany na rynkach nie miały jednolitego charakteru. Trudno mówić o wyraźnym trendzie, skoro dolar na jednych rynkach tracił, a na innych zyskiwał. Ceny ropy straciły na zamknięciu blisko 1%. Podobne straty odnotował indeks SP500. Wyjątkowo spokojnie było natomiast na rynku funta, który stracił do dolara jedynie 0.25%. Kolejne dni powinny być dużo ciekawsze.

Choć dziś będzie wiele publikacji makroekonomicznych, to jednak żadna z nich nie będzie miała tak dużego znaczenia, jak zbliżające się wydarzenia dni następnych. Już w środę FED podejmie decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych. Natomiast już w czwartek decyzje podejmować będzie zarówno Bank Japonii jak też Narodowy Bank Szwajcarii. Inwestorzy mają przed sobą cały tydzień emocji.

usoil14062016r

W sytuacji mogącej zapowiadać kłopoty znalazł się rynek ropy. Jak widać na jej wykresie, cena zeszła poniżej pułapu 50$. Doszliśmy przy tym do górnego ograniczenia kanału bocznego. Równocześnie, na wykresie RSI doszło do pokonania linii wzrostowej. Sytuację ratuje tylko fakt, iż wskaźnik nie zszedł poniżej poziomu 50. Jeśli tak się stanie, możliwy będzie ruch w kierunku poziomu 41$. Ponowny atak na poziom 50$ nadal jest jednak możliwy. Należy bacznie obserwować wykres RSI.

Sylwester Majewski

Comments