Komentarze dzienne

Dane z rynku pracy

Za nami posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Nie wywołało ono dużych zmian na rynku. Eurodolar tracił na sile. Dolar amerykański na ogół zyskiwał, choć musiał ulec jenowi.

Wydarzeniem wczorajszego dnia miało być posiedzenie EBC. Ani decyzja banku ani konferencja prasowa nie zrobiły na rynkach żadnego wrażenia. Podwyższono jedynie perspektywę wzrostu strefy euro w 2016 do 1.6%. Tak więc od EBC płynnie przeszliśmy do danych makroekonomicznych. Na nie to bowiem czekać teraz będą inwestorzy. Ich przedsmak dał wczorajszy odczyt ADP, według którego przybyło 173 tysięcy miejsc pracy w USA.

Dziś w centrum uwagi będą dane o ilości nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Oczekiwany jest wzrost do poziomu 161 000. Dane te będą szczególnie uważnie obserwowane ponieważ mogą dać wskazówki co do dalszej strategii Fed. Dobre dane z rynku pracy mogą oznaczać, iż podwyżka stóp procentowych w USA będzie miała miejsce już w lipcu. W innym wypadku spekulacje będą trwały nadal, a niepewność będzie przyczyniać się do wzmożonej zmienności.

usoil03062016r

Choć zmiany cen ropy są ostatnio niewielkie, wykres wygląda ciekawie. Rynek ropy ponownie znalazł się w newralgicznym miejscu. Widać to szczególnie na wykresie wskaźnika RSI, który znajduje się na linii wzrostowej. Jej pokonanie może być wstępem do spadków. Sam wskaźnik jest już mocno wykupiony. Wsparcie mamy gdzieś w okolicy poziomu 44$.

Sylwester Majewski

Comments