Komentarze dzienne

Euro mocniejsze od funta

Środa przyniosła ożywienie na rynku walutowym. Dolar amerykański wyraźnie tracił na sile. Największe zmiany zaobserwowano na parach opartych również o jena japońskiego i funta brytyjskiego.

Od dłuższego czasu daje się zaobserwować na rynku walutowym specyficzny marazm. Inwestorzy czekają na rozwój sytuacji związany ze zbliżającą się podwyżką stopy procentowej Fed. Widać też od niedawna nerwowe zachowanie się inwestorów, charakteryzujące się nagłymi zwrotami na wykresach. Tak było szczególnie wczoraj. Natomiast na rynku ropy panował względny spokój.

Najważniejszym wydarzeniem w dniu dzisiejszym będzie zapewne posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Decyzja ogłoszona zostanie o 13:45, ale o 14:30 rozpocznie się też konferencja prasowa banku. W międzyczasie opublikowany zostanie odczyt raportu ADP z amerykańskiego rynku pracy. Zazwyczaj to dobry prognostyk przed właściwymi danymi, które będą publikowane już w ten piątek.

eurgbp02062016r

Spadkom dolara towarzyszy wzrost euro. Wspólna waluta umacnia się ostatnio również względem funta brytyjskiego. Na wykresie EUR/GBP widzimy, iż doszło do odbicia od środkowej linii kanału. Równocześnie na wykresie RSI pokonano linię spadkową. To daje szansę na to, iż zejście poniżej 0.76 nie nastąpi szybko. Czy oznacza to powrót do wzrostów? Do tego potrzebne jest jeszcze pewne pokonanie poziomu 50 na wykresie RSI. Opór mamy na 0.79 oraz na 0.80.

Sylwester Majewski

Comments