Komentarze dzienne

Złoto tuż przy wsparciu

Brak największych inwestorów odbił się na poniedziałkowej zmienności na wszystkich rynkach. Pod nieobecność USA eurodolar nieznacznie zyskał na sile. Ropa i złoto były przedmiotem skróconego handlu.

Przez większość dnia euro umacniało się do dolara. Wzrost na zamknięciu nie przekroczył jednak 0.3%. Dużo większe zmiany odnotowano na rynku jena. Dolar amerykański zyskał względem japońskiego konkurenta 0.6%. Nieco więcej zyskały euro oraz funt brytyjski. Ropa Brent, pomimo prób niedźwiedzi, utrzymała się w cenie powyżej pułapu 50$. W przypadku ropy WTI motywacja kupujących była nieco niższa. Z obszaru spadkowego udało się wyprowadzić rynek dopiero po godzinie 18:00.

Wtorkowy poranek rozpoczynamy danymi z Japonii gdzie produkcja przemysłowa okazała się być wyższa niż prognozowano – 0.3% vs -1.5%. Publikacji makroekonomicznych będzie dziś znacznie więcej, w tym dane PKB z Polski. W późniejszych godzinach napłyną zza oceanu dane o dochodach amerykanów. Poznamy też ich nastroje oraz wartości indeksu Chicago PMI. Oczekiwany jest wzrost do poziomu 50.9.

gold31052016r

Przez cały maj rynek złota uciekał od szczytu, w kierunku wsparcia przy 1200. Właśnie znajdujemy się na tym poziomie oraz na środkowej linii kanału wznoszącego się. Równocześnie wskaźnik RSI znalazł się na długoterminowej linii trendu wzrostowego. Jest to więc bardzo dobre miejsce do odbicia – teoretycznie. Celem byłby wtedy poziom 1270. Wyraźne przełamanie wsparcia otworzy spadkom drogę na wysokość 1150.

Sylwester Majewski

Comments