Komentarze dzienne

Wybicie eurodolara

Trzeci maj wniósł na rynki walutowe zauważalne ożywienie. Widoczne było one również na innych rynkach. Na skutek obaw o podaż ropy jej ceny traciły blisko 3 %, podczas gdy złoto jedynie 0.4%.

Pod nieobecność polskich inwestorów światowi gracze nie próżnowali. Zmiany zarówno na rynku ropy jak też złota znalazły odzwierciedlenie na rynku walutowym. Ich spadkom towarzyszyła przecena dolara australijskiego i umocnienie dolara kanadyjskiego. W przypadku pozostałych walut USD nie był już tak mocny . Inwestorzy obawiali się zarówno większego wydobycia ropy jak też spowolnienia gospodarczego, za którym przemawiają gorsze dane z Europy ale i z Azji.

Dzisiejszy dzień będzie obfitował w dane makroekonomiczne. W godzinach porannych królować będą dane o imporcie/eksporcie oraz indeksy PMI. Kluczowym będzie chyba jednak raport ADP z amerykańskiego rynku pracy. Zazwyczaj jest on bowiem dobrym prognostykiem przed właściwymi danymi o ilości nowych miejsca pracy. Te natomiast publikowane będą już w piątek. W tych dzisiejszych oczekuje się spadku do poziomu 196 tysięcy nowych miejsc pracy.

eurusd04052016r

Na wczorajszej fali eurodolar próbował zaatakować szczyty i zbliżyć się do górnej linii kanału wzrostowego. Próba ta nie powiodła się, jednak potencjał wzrostowy nadal istnieje. Widać to choćby na wykresie RSI, któremu daleko do poziomu 50 i linii trendu. Problemy kupujących zaczną się dopiero po zejściu euro poniżej 1.1350. Celem jest 1.1750 a później 1.20.

Sylwester Majewski

Comments