Analizy miesięczne

Odwrót na USD/JPY

Wczorajszy dzień należał do jena. Japońska waluta zyskiwała w czwartek po kilka procent na wartości. W przypadku pozostałych głównych walut zmiany nie były już duże – podobnie na rynku ropy.

Wczorajsza decyzja Banku Japonii, a właściwie jej brak, mocno rozczarował rynki. Inwestorzy oczekujący dalszego luzowania musieli w panice zamykać krótkie pozycje w jenie. W rezultacie zyskiwał on po 3% względem dolara, euro oraz funta. Z opublikowanych wczoraj informacji wynika też, iż amerykańska gospodarka wciąż ma zadyszkę. PKB za Q1 wzrósł jedynie o 0.5% k/k, podczas gdy oczekiwano przynajmniej 0.6%. Poprzedni kwartał to wzrost o 1.4%.

Danymi o PKB rozpoczynamy też dzisiejszy dzień – tym razem z Francji. Odnotowano tam niewielkie wzrosty również względem prognoz. W Japonii ma dziś miejsce święto Rocznicy Urodzin Cesarza. W godzinach popołudniowych opublikowane zostaną dane z USA. Najpierw odczyt indeksu Chicago PMI, a później indeks zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan.

usdjpy29042016r

Umocnienie jena wygląda dość dramatycznie. Rynek USD/JPY jednym ruchem anulował kwietniowe wzrosty. Poziom 107.80 powinien stanowić teraz pierwsze wsparcie, choć od rana jest mocno atakowany. Kolejne, wyraźne wsparcie dopiero poniżej poziomu 104. Wszelkie próby powrotu do wzrostowej korekty napotkają opór już na wysokości 110. Dopiero zdecydowane przekroczenie tej bariery może dać bykom nadzieję na zatrzymanie spadków.

Sylwester Majewski

Comments