Komentarze dzienne

Cios w dolara

Spore ruchy zawitały wczoraj na rynku walutowym. Za sprawą wypowiedzi Fed dolar amerykański wyraźnie tracił na wartości. Korzystały na tym inne waluty oraz ceny ropy.

Ponad 4.4% zyskała wczoraj na wartości ropa (WTI). Eurodolar umocnił się natomiast o 0.9%. Osłabienie dolara było wynikiem wypowiedzi Fed. Choć nie zmieniono wysokości oprocentowania, co było zgodne z prognozami, rozczarowano rynki. Okazuje się bowiem, iż liczyć będzie można na 2 podwyżki stóp procentowych. Inwestorzy nastawieni byli dotychczas na możliwość czterokrotnego podwyższania stóp przez Fed w tym roku. Rozczarowanie przełożyło się na wycenę dolara.

Już dziś wyobrazić sobie można, jak wiele okazji do spekulacji tworzyć będzie to oczekiwanie, ilekroć dane makroekonomiczne z USA będą lepsze od prognoz. Dziś takowych danych jeszcze nie będzie, więc inwestorzy zajmą się innymi sprawami. Na pierwszy plan wysuwają się posiedzenia Szwajcarskiego Banku Narodowego oraz Banku Anglii. W obu przypadkach nie oczekuje się zmiany wysokości stóp. Pamiętamy jednak ze stycznia ubiegłego roku, że SNB potrafi robić niespodzianki.

Wczorajsze osłabienie na rynku dolara dało się we znaki parze USD/TRY. Rynek zawrócił, tworząc górny, długi cień. Wygląda to źle i stanowi sugestię, iż może dojść do testu poziomu 2.80. Dopiero tutaj mamy ważne wsparcie, poparte dolną linia kanału wzrostowego. Zejście na 2.75 odsunie inwestorów daleko od scenariusza wzrostowego. Na odbicie można liczyć dopiero po pokonaniu widocznej na wykresie RSI linii spadkowej.

Sylwester Majewski

Comments